Standardy Ochrony Małoletnich
Zarządzenie NR 3/2024
Kierownika Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy Środowiskowej „Krokus”
z dnia 30 lipca 2024 r.
w sprawie wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich w Placówce Wsparcia Dziennego
Świetlicy Środowiskowej „Krokus” w Tomaszowie Lubelskim
Na podstawie art. 22b pkt 2 i art. 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu
zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz. U. 2024 r. poz. 560) w związku Regulaminem Organizacyjnym Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy Środowiskowej „Krokus” zarządzam, co następuje:
§1. Wprowadza się Standardy ochrony małoletnich w Placówce Wsparcia Dziennego Świetlicy Środowiskowej „Krokus” w Tomaszowie Lubelskim.
§2. Standardy ochrony małoletnich, o których mowa w § 1 w wersji zupełnej, stanowią załącznik nr 1 do zarządzenia.
§3. Zobowiązuje się pracowników Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy Środowiskowej „Krokus” w Tomaszowie Lub. do zapoznania się ze Standardami ochrony małoletnich i stosowaniem postanowień w nich zawartych
§4. Wykonanie zarządzenia powietrza się Kierownikowi Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy Środowiskowej „Krokus” w Tomaszowie Lub.
§5. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 30 lipca 2024 r.
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 1/2024 Kierownika Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy Środowiskowej „Krokus” w Tomaszowie Lubelskim z dnia 30 lipca 2024 r. w sprawie wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich w Świetlicy Środowiskowej „Krokus”
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W PLACÓWCE WSPARCIA DZIENNEGO ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ „KROKUS” W TOMASZOWIE LUBELSKIM
WSTĘP
W Świetlicy Środowiskowej „Krokus” działającej przy ulicy Tomasza Zamojskiego 14 w Tomaszowie Lub. priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników jest kierowanie się dobrem i bezpieczeństwem wychowanków. Pracownicy Świetlicy traktują dzieci z należytym szacunkiem oraz z uwzględnieniem ich potrzeb. Realizując zadania działają w ramach obowiązującego prawa, przestrzegają przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest, aby pracownicy Świetlicy stosowali wobec dzieci jakiekolwiek formy przemocy.
Standardy ochrony małoletnich to procedura określająca działania profilaktyczne, edukacyjne, interwencyjne oraz zasady zapobiegania krzywdzenia dzieci, a w sytuacji gdy doszło do sytuacji krzywdzenia dziecka – zawiera zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową, fachową i efektywną pomoc dziecku.
Procedura jest szeroko promowana wśród personelu, rodziców i dzieci uczęszczających do Świetlicy poprzez prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych.
Rozdział I
Objaśnienia terminów
§1.
- Personel Świetlicy – każdy pracownik Świetlicy Środowiskowej zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, w tym stażysta, wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub realizacji zdań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
- Dziecko/małoletni – każda osoba do ukończenia pełnoletniości (tj. do ukończenia 18 roku życia).
- Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka (rodzic, opiekun) lub inna osoba uprawniona do reprezentacji dziecka na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu (w tym rodzina zastępcza). Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich ma prawo do reprezentacji dziecka. O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. W przypadku braku porozumienia miedzy rodzicami, zostają oni poinformowani o konieczności rozstrzygnięcia przez sąd opiekuńczy.
- Zgoda rodzica – wyrażenie zgody przez co najmniej jednego z opiekunów.
- Kierownik Świetlicy – osoba, która jest uprawniona do podejmowania decyzji.
- Osoba odpowiedzialna za realizację standardów – wyznaczony przez kierownika świetlicy pracownik sprawujący nadzór nad realizacją procedury Standardy ochrony małoletnich w Świetlicy.
- Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
- Zespół interwencyjny – zespół powołany przez kierownika Świetlicy w skomplikowanych przypadkach. W skład zespołu wchodzą osoby odpowiedzialne za realizację standardów, pozostali pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka.
- Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego wpływającego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika Świetlicy, lub zaniedbanie dziecka przez jego opiekunów.
- Przemoc fizyczna – to wszelkie celowe, intencjonalne działanie wobec dziecka powodujące urazy na jego ciele, zadawanie bólu lub groźby uszkodzenia ciała np.: bicie, szarpanie, popychanie, rzucanie przedmiotami. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
- Przemoc emocjonalna – to intencjonalne, nie zawierające aktów przemocy fizycznej zachowania takie jak: wyzwiska, groźby, szantaż, straszenie, emocjonalne odrzucenie, nadmierne wymagania nieadekwatne do wieku dziecka i jego możliwości, niszczenie rzeczy czy zwierząt które dla dziecka są ważne, brak poszanowania granic prywatności, upokarzanie, ośmieszanie, wciąganie dziecka w konflikt między dorosłymi, manipulowanie, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości.
- Przemoc seksualna – to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Przemoc ta może być jednorazowa lub powtarzać się przez długi czas. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym np.: dotykanie dziecka, różne formy stosunku seksualnego oraz bez kontaktu fizycznego np.: ekshibicjonizm, uwodzenie, świadome czynienie dziecka świadkiem aktów płciowych, zachęcanie do rozbierania się lub zmuszanie do oglądania pornografii.
- Zaniedbanie – to niezaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka niezbędnych dla jego prawidłowego rozwoju zarówno fizycznych, takich jak właściwe odżywianie, ubranie, ochrona zdrowia, edukacja, dbanie o higienę jak i psychicznych jak poczucie bezpieczeństwa, doświadczanie miłości, troski, bliskości, czułości. To również brak zapewnienia dziecku schronienia, brak nadzoru w czasie wolnym oraz odpowiedniej opieki podczas wypełniania obowiązku szkolnego, niedostateczne zabezpieczenie dziecka przed zagrażającymi mu wydarzeniami.
Rozdział II
Zasady bezpiecznej rekrutacji w Świetlicy Środowiskowej „Krokus”
§2.
-
- Kierownik Świetlicy zatrudnia pracowników, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, kompetencje, kierują się wartościami takimi jak ochrona praw dziecka, szacunek do ich godności, kierują się dobrem dziecka, są dla dzieci bezpieczne i kompetentne.
- Aby sprawdzić powyższe, w tym stosunek do dzieci osoby zatrudnianej kierownik Świetlicy może żądać danych (w tym dokumentów) dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, przebiegu dotychczasowego zatrudnienia, przedstawienie referencji z poprzednich miejsc zatrudnienia lub poprosić o podanie kontaktu do osoby, która takie referencje mogłaby wystawić. Podstawą dostarczenia referencji lub kontaktu do byłych pracodawców jest zgoda kandydata/kandydatki.
- Kierownik przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki uzyskuje dane osobowe, w tym dane potrzebne do sprawdzenia danych w Rejestrze sprawców przestępstw seksualnych. Weryfikacji podlegają wszystkie zatrudnione osoby w oparciu o umowę o pracę bez względu na ich zakres obowiązków oraz wszystkie osoby zatrudniane na innej podstawie lub angażowane jednorazowo, które mogą zostać dopuszczone do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu, lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, a które niekoniecznie będą zatrudnieni jako pracownicy.
-
- Aby sprawdzić osobę w Rejestrze, kierownik potrzebuje następujących danych kandydata/kandydatki:
1) imię i nazwisko,
data urodzenia,
PESEL,
nazwisko rodowe,
imię ojca,
imię matki.
- Wydruk z Rejestru przechowuje się w aktach osobowych pracownika lubanalogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza lub osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną.
- Kierownik Świetlicy przed zatrudnieniem uzyskuje od kandydata/kandydatki informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
- Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie, wówczas powinna przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi bądź informacje z rejestru karnego, jeśli prawo tego państwa nie przewiduje wydania informacji dla ww. celów.
- Od kandydata/kandydatki – osoby posiadającej obywatelstwo inne niż polskie - kierownik pobiera również oświadczenie o państwie lub państwach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej.
- Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności, nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat/kandydatka, zobowiązani są złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie byli prawomocnie skazani w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz nie wydano wobec nich innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścili się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.
- Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
- Kierownik Świetlicy jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnionej na stanowisku wychowawcy zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.
- W przypadku, gdy kandydat/kandydatka nie mają możliwości przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego kierownik uzyskuje od kandydata/kandydatki oświadczenie o niekaralności oraz o toczących się postepowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych.
Rozdział III
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci, wyznaczenie poszczególnych kroków postepowania
§3.
-
-
- Pracownicy Świetlicy są to osoby kompetentne posiadające wiedzę na temat czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci i zwracają na nie uwagę w ramach wykonywanych obowiązków.
- W ramach codziennych obowiązków pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownik zgłasza daną sprawę do osoby koordynującej wyznaczonej w placówce i na tę okoliczność sporządza „Kartę zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego”. Karta zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- Po uzyskaniu informacji od pracownika i zapoznaniu się z treścią karty zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego kierownik niezwłocznie zawiadamia opiekunów dziecka, którego krzywdzenie przypuszcza i informuje ich o danym podejrzeniu. Z rozmowy z opiekunami zostaje sporządzona notatka służbowa. Opiekunowie są również informowani o kolejnych krokach jakie podejmie placówka w ramach zaistniałej sytuacji.
- Kierownik Świetlicy zawiadamia zespół interwencyjny składający się z pracowników zatrudnionych w świetlicy. W skład zespołu nie wchodzi pracownik wobec którego zaistniało podejrzenie krzywdzenia małoletniego. Zespół interwencyjny opracowuje plan wsparcia małoletniego mający na celu udzielenie pomocy wychowankowi i objęcie go opieką.
- Plan wsparcia małoletniego opracowywany jest w oparciu o notatkę zawierająca opis sytuacji szkolnej, rodzinnej oraz funkcjonowania w placówce dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem oraz m.in. z rodzicami, opiekunami, wychowawcą klasowym, pedagogiem, psychologiem szkolnym, kuratorem czy pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pracownikiem socjalnym i na tej podstawie po zebraniu informacji opracowuje się plan wsparcia małoletniego.
- Notatka z opisem sytuacji dziecka jak również plan wsparcia małoletniego sporządzana jest przez koordynatora wyznaczonego w placówce, zatwierdzona przez kierownika Świetlicy.
- Plan wsparcia dziecku powinien obejmować następujące zagadnienia:
- Opis, jakie kroki podjęto w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, odizolowania dziecka od krzywdzącego, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji.
- Opis jaki rodzaj wsparcia został udzielony w ramach działań w Świetlicy (np. wsparcie psychologiczne, wdrożenie działań mających na celu przywrócenie równowagi emocjonalnej małoletniego, wzmacniania poczucia własnej wartości, wspieranie rodziców/opiekunów prawnych małoletniego w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, złagodzenie psychicznych i behawioralnych objawów krzywdzenia, złagodzenie stresu, lęku, zapewnienie bezpieczeństwa np. socjalnego, psychicznego, prawnego).
- Opis jeżeli istnieje zasadna potrzeba gdzie dziecko zostało skierowane, do jakiego podmiotu w celu uzyskania wsparcia (np. poradnia psychologiczno - pedagogiczna, psycholog szkolny).
-
Plan wsparcia małoletniego stanowi załącznik nr 2 niniejszej procedury.
Informacje o krzywdzeniu małoletniego mogą pochodzić od bezpośrednich świadków
przemocy, np. od rodzica niekrzywdzącego, rodzeństwa, kolegi, koleżanki, sąsiada, osoby z dalszej rodziny, przypadkowego świadka przemocy.
W każdym przypadku informacje o przemocy wobec małoletniego wskazywane jako fakty, a nie domniemania, należy potraktować z pełną odpowiedzialnością i zareagować zgodnie z obowiązującymi zasadami wskazanymi w niniejszej procedurze.
Podobnie jak w przypadku ujawnienia przemocy przez małoletniego, pracownik nie dokonuje oceny wiarygodności podawanych informacji. Zobowiązany jest do zareagowania na taki sygnał.
Fakt ujawnienia przemocy przez osoby inne niż małoletni nie podlega ocenie uwiarygadniającej ze strony pracownika Świetlicy, wymaga zareagowania!
Rozdział IV
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka przez pracownika Świetlicy
§4.
-
- W przypadku zauważenia przez pracownika Świetlicy faktu, iż inny pracownik Świetlicy dopuścił się krzywdzenia dziecka, osoba taka ma obowiązek natychmiast zgłosić ten fakt do kierownika Świetlicy i na tę okoliczność sporządzić notatkę służbową.
- Kierownik Świetlicy po wysłuchaniu pracownika (świadka zdarzenia) i zapoznaniu się z notatką służbową przeprowadza rozmowę z pracownikiem wobec którego zachodzi podejrzenie o krzywdzenie dziecka i informuje tego pracownika o zaistniałym podejrzeniu. Rozmowa z pracownikiem przeprowadzana jest w obecności świadka zdarzenia.
- Kierownik w celu wyjaśnienia prawdziwości faktów, sporządza na podstawie rozmów opis zaistniałej sytuacji „Kartę zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego” (Załącznik nr 1 do niniejszej procedury). Rozmowa z dzieckiem przeprowadzana jest w obecności innego pracownika Świetlicy (koordynatora).
- Kierownik informuje podejrzanego pracownika o konsekwencjach jego zachowania wynikających z Kodeksu Pracy.
- Kierownik zgłasza na Policję zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez pracownika wobec małoletniego dziecka.
- Kierownik zawiadamia o zaistniałej sytuacji opiekunów dziecka i na tę okoliczność sporządzona jest notatka służbowa.
- Zespół interwencyjny na podstawie notatek służbowych i zgromadzonej dokumentacji opracowuje „Plan wsparcia małoletniego” (załącznik nr 2 niniejszej procedury).
- Jeżeli istnieje uzasadniona potrzeba dziecko kierowane jest do specjalistycznej placówki w celu uzyskania jak najlepszego wsparcia.
Rozdział V
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka poza Świetlicą (osoby obce, środowisko rodzinne)
§5.
- Pracownik Świetlicy podejrzewający krzywdzenie dziecka niezwłocznie informuje o swoich spostrzeżeniach koordynatora i sporządza notatkę służbową na tę okoliczność.
- Koordynator zawiadamia kierownika Świetlicy o zgłoszeniu zdarzenia i przedstawia notatkę służbową.
- Kierownik niezwłocznie zawiadamia osobę, którą podejrzewa się o krzywdzenie dziecka o zgłoszenie się do placówki na rozmowę i informuje ją o podejrzeniu.
Rozmowa ta odbywa się w obecności koordynatora.
- Koordynator w celu wyjaśnienia prawdziwości informacji, sporządza opis zaistniałej sytuacji na podstawie rozmów „Kartę zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego” (Załącznik nr 1 do niniejszej procedury). Rozmowa z dzieckiem przeprowadzana jest zawsze w obecności drugiego pracownika. Podobnie rozmowa ze zgłaszającym fakt krzywdzenia dziecka oraz podejrzanym o krzywdzenie. Ze wszystkich rozmów sporządzane są notatki służbowe.
- Kierownik Świetlicy zawiadamia zespół interwencyjny składający się z pracowników zatrudnionych w Świetlicy. Zespół interwencyjny opracowuje plan wsparcia małoletniego mający na celu udzielenie pomocy wychowankowi i objęcie go opieką. Zadaniem zespołu jest wspólne badanie przypadku, określenie strategii postepowania, zespołowe podejmowanie decyzji oraz koordynacja działań poszczególnych instytucji i monitorowanie efektów.
- Kierownik Świetlicy zawiadamia odpowiednie organy i instytucje odpowiednie do zaistniałego zdarzenia takie jak: Policja, Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego, Prokuratura, Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Kurator.
- Plan wsparcia małoletniego powinien zawierać wskazania jakie Świetlica podjęła względem dziecka m.in.:
- Opis działań jakie Świetlica podejmuje w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecka, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji (Policja, Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego, Prokuratura, Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Kurator)
-
- Opis jakiego rodzaju wsparcie Świetlica zaoferuje dziecku m.in. skierowanie do odpowiednich placówek specjalistycznych w celu uzyskania jak najlepszej pomocy dla dziecka.
§6.
-
- W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, kierownik Świetlicy zawiadamia o zgłoszeniu członków zespołu interwencyjnego. Podczas spotkania zespołu omawiany jest dany problem w obecności opiekunów dziecka. Ze spotkania z opiekunami sporządzany jest protokół.
-
- Opiekunowie zostają poinformowani o obowiązku pracowników Świetlicy zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiednich instytucji (Prokuratura, Policja lub sąd Rodzinno-Opiekuńczy, Ośrodek Pomocy Społecznej).
- Dalszy tok postepowania leży w kompetencji instytucji do których zostało zgłoszone zawiadomienie.
- W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, kierownik informuje o tym fakcie opiekunów dziecka na piśmie.
§7.
Wszyscy pracownicy Świetlicy i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych przyjęli informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział VI
Zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko oraz dziecko – dziecko
§8.
Zasady bezpiecznych relacji personelu Świetlicy obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Pracownicy zapoznają się z zasadami potwierdzając to złożeniem oświadczenia o zapoznaniu się i przestrzeganiu „Procedury ochrony małoletnich”.
Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z „Procedurą ochrony małoletnich” stanowi załącznik nr 3 do niniejszej procedury.
I. Relacje personelu Świetlicy
- Każdy pracownik Świetlicy jest zobowiązany do utrzymywania prawidłowych, profesjonalnych relacji z wychowankami placówki.
- Każde zachowanie, reakcja pracownika, komunikat bądź działanie wobec dziecka zawsze muszą być adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
- Zachowanie pracownika powinno być przejrzyste, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji danego zachowania przez odbiorców.
§9.
II. Zasady prawidłowej komunikacji z dzieckiem
- W komunikacji z dziećmi w Świetlicy pracownik zobowiązany jest do:
- Pamiętania, że pierwszymi i głównymi wychowawcami dzieci są rodzice lub opiekunowie prawni, pracownik Świetlicy szanuje ich prawa i wspiera w procesie wychowania dziecka.
- Szanowania godności dziecka, akceptacji, uznania jego praw, rozwijania samodzielności myślenia i refleksyjności oraz pozwalania mu wyrazić swoje poglądy.
- Zachowania cierpliwości wobec dziecka.
- Indywidualnego podejścia do dziecka uwzględniając jego możliwości i potrzeby.
- Uważnego słuchania dziecka i udzielania mu odpowiedzi adekwatnych do jego wieku i danej sytuacji.
- Wychowywania dziecka w duchu odpowiedzialności za własne czyny i ponoszenia konsekwencji własnych wyborów, oraz w duchu współdziałania i współżycia w grupie, ucząc jednocześnie poszanowania zasad szlachetnego współzawodnictwa.
- Informowania dziecka o podejmowanych decyzjach jego dotyczących, biorąc pod uwagę oczekiwania dziecka.
- Uczenia zasad kultury osobistej oraz kształtowanie postaw prorodzinnych dziecka.
- Szanowania prawa dziecka do prywatności; jeżeli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to jak najszybciej jak to jest możliwe. Jeżeli pojawi się konieczność rozmowy z dzieckiem na osobności, pracownik Świetlicy zostawia uchylone drzwi do pomieszczenia i musi zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych, może również poprosić drugiego pracownika o obecność podczas rozmowy.
- Zapewniania dziecka, że jeżeli czuje się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, może powiedzieć to wychowawcy, kierownikowi lub osobie koordynującej i może oczekiwać odpowiedniej reakcji i pomocy ze strony personelu Świetlicy.
- Bycia wyrozumiałym, życzliwym, serdecznym, empatycznym w stosunku do dziecka, a jednocześnie być stanowczym i konsekwentnym w stosowaniu ustalonych kryteriów wymagań.
- Stosowania obiektywizmu, sprawiedliwości, bezinteresowności i szacunku w traktowaniu dziecka bez względu na zaistniałe okoliczności.
- Pracownik zobowiązany jest do właściwej formy komunikacji z dziećmi i ich rodzicami czy opiekunami w godzinach pracy Świetlicy poprzez służbowy telefon, służbowego emaila.
- Pracownikom zatrudnionym w Świetlicy Środowiskowej zabrania się:
- Stosowania jakiejkolwiek przemocy wobec dziecka bicia, szturchania, szarpania, popychania oraz naruszania integralności dziecka w jakikolwiek inny sposób.
- Dotykania dziecka w sposób, który może być nieprzyzwoity lub niestosowny.
- Angażowanie się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.
- Wyrażania krytycznych, ośmieszających opinii, uwag i sądów wobec dziecka oraz jego zachowań.
- Rozmawiania z innymi pracownikami o dzieciach przy innych wychowankach.
- Zawstydzania, upokarzania, lekceważenia i obrażania dziecka oraz podnoszenia głosu na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.
- Ujawniania informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci: obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
- Zachowywania się w obecności dziecka w sposób niestosowny: obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej lub wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
- Nawiązywania jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, składania propozycji o nieodpowiednim charakterze: obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie nieletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
- Utrwalania wizerunku nieletniego (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych: dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeżeli Kierownik Świetlicy nie został o tym poinformowany, nie wyraził na to zgody i nie uzyskał zgód rodziców/opiekunów oraz samych dzieci.
- Proponowania nieletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji, jak również używania ich w obecności nieletnich.
- Przyjmowania pieniędzy, prezentów od nieletnich, od rodziców/opiekunów dziecka.
- Wchodzenia w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka, zachowywania się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych.
- Podczas dłuższych niż jednodniowe wyjazdy wycieczki niedopuszczalne jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku lub w jednym pokoju.
- Zapraszania dziecka do swojego mieszkania.
- Spotykania się z dziećmi poza godzinami pracy Świetlicy.
- Kontaktów poprzez prywatne kanały komunikacyjne socjal media, inne komunikatory, profile na kontach społecznościowych, prywatne telefony, prywatne e-maile.
- W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, pracownik zobowiązany jest unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny z dzieckiem. W każdej czynności pielęgnacyjnej i higienicznej, związanej z pomaganiem dziecku w ubieraniu się i rozbieraniu, jedzeniu, myciu czy korzystaniu z toalety pracownikowi powinien towarzyszyć przy tym drugi pracownik Świetlicy.
§10.
3. Kontakt fizyczny z dzieckiem
1) Każde przemocowe działanie wobec małoletnich jest niedozwolone. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowany i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczać uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego.
2) Pracownik zobowiązany jest:
- Kierować się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (m.in. na przytulenie) i zachowując przy tym świadomość, że nawet przy jego dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie;
- Być zawsze przygotowany na wyjaśnienie swoich działań;
- Zachować szczególną ostrożność wobec dziecka, które doświadczyło nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania: takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi; w takich sytuacjach pracownik powinien reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.
3) Kontakt fizyczny z dzieckiem musi być jawny, nieukrywany, nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
Rozdział VII
Ochrona wizerunku dziecka
§11.
- Świetlica Środowiskowa uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych zapewnia ochronę wizerunku dziecka w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.
- Publikowanie fotografii z działalności świetlicy opiera się głównie na celebrowaniu sukcesów dzieci, jest to również forma dokumentowania działań i zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo dziecka. Po zapisaniu dziecka do Świetlicy rodzic określa czy wyraża zgodę na publikowanie wizerunku dziecka na stronie internetowej placówki oraz Facebooku. Bez pisemnej zgody rodzica pracownik nie może fotografować dziecka i publikować jego wizerunku.
- Przy publikowaniu zdjęć pracownik obsługujący stronę internetową czy Facebooka Świetlicy unika podpisywania zdjęć, nagrań informacjami identyfikującymi dziecko z imienia i nazwiska. Jeżeli konieczne jest podpisanie dziecka, używamy tylko imienia.
- Przy publikacji zdjęć czy nagrań rezygnuje się z ujawniania jakichkolwiek informacji wrażliwych o dziecku, dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i wszelkich innych powiązanych z wizerunkiem dziecka.
- Podejmuje się działania zmniejszania ryzyka kopiowania i niestosownego wykorzystywania zdjęć/ nagrań dzieci poprzez przyjęcie następujących zasad:
- wszystkie dzieci znajdujące się na zdjęciach czy nagraniu muszą być ubrane, a sytuacja w której zostało zrobione zdjęcie lub nagranie nie ośmiesza dziecka lub nie ukazuje go w negatywnym świetle.
- w miarę możliwości wykonujemy zdjęcia grupowe a nie pojedyncze.
- rezygnujemy z publikacji zdjęć wychowanków już nie uczęszczających do placówki.
- przed publikacją zdjęcia pracownik sprawdza ustawienia prywatności, aby upewnić się kto będzie miał dostęp do wizerunku dziecka.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/ opiekunów nie jest wymagana .
- W sytuacji, w których rodzice dziecka rejestrują wizerunek dziecka podczas uroczystości w Świetlicy do prywatnego użytku, pracownicy przed każdym takim wydarzeniem informują rodziców i opiekunów o tym, że: wykorzystywanie, przetwarzanie i publikowanie zdjęć, nagrań zawierających wizerunki dzieci i osób dorosłych wymaga udzielenia zgody przez te osoby, w przypadku dzieci przez rodziców lub opiekunów.
- Pracownikom nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowania, nagrywania) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica/opiekuna dziecka.
- Wszystkie osoby nie będące pracownikami Świetlicy, a utrwalające wizerunek dzieci na nośnikach, zobowiązane są do nie wykorzystywania ich do celów niezgodnych z prawem.
- W Świetlicy prowadzone są zajęcia edukacyjne, informacyjne na temat wzbogacania dzieci o ich prawach i na temat zasad ochrony ich wizerunku.
Rozdział VIII
Zasady dostępu dzieci do Internetu oraz ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami
§12.
-
- W Świetlicy dostęp do Internetu mają zarówno pracownicy jak i wychowankowie.
- Pracownicy nadzorują treści jakie przeglądają dzieci i do czego wykorzystują czas spędzony na telefonie.
- Wychowankowie stale są edukowani z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu.
Rozdział IX
Edukacja rodziców w zakresie wychowywania dzieci bez przemocy oraz
ochrony ich przed przemocą i wykorzystywaniem
§13.
- Podczas zebrań z rodzicami wychowawcy edukują rodziców/opiekunów w zakresie wychowywania dzieci bez przemocy oraz ochrony ich przed przemocą i wykorzystywaniem.
- Wszyscy rodzice zostają zapoznani z procedurą „Standardy ochrony małoletnich” potwierdzając to złożeniem podpisu.
Rozdział X
Edukacja dzieci w zakresie praw dziecka oraz ochrony przed zagrożeniami przemocą i wykorzystywaniem
§14.
- W Świetlicy organizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci w zakresie praw dziecka oraz ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem w tym również w Internecie.
- Wychowankowie edukowani są w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeń jakie mogą płynąć z cyberprzestrzeni.
- Dzieci informowane są do kogo mogą zwrócić się o pomoc i o radę w przypadku krzywdzenia, wykorzystywania. Rozpowszechniana jest informacja o telefonach zaufania.
Rozdział XI
Monitoring stosowania polityki §15.
- Standardy ochrony małoletnich dotyczą wszystkich pracowników Świetlicy.
- Kierownik Świetlicy wyznacza osobę odpowiedzialną za monitorowanie realizacji standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia standardów oraz za proponowanie zmian w procedurze.
- Pracownicy raz w roku wypełniają ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
Ankieta monitorująca poziom realizacji standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem stanowi załącznik nr 4 do niniejszej procedury.
Rozdział XII Przepisy końcowe §16.
- Standardy ochrony małoletnich wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników, rodziców/opiekunów oraz wychowanków Świetlicy. Dostępna jest wersja papierowa oraz wersja elektroniczna zamieszczona na stronie Internetowej placówki.
Załączniki:
-
- Karta zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- Plan wsparcia małoletniego stanowi załącznik nr 2 niniejszej procedury.
- Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z „Procedurą ochrony małoletnich” stanowi załącznik nr 3 do niniejszej procedury.
- Ankieta monitorująca poziom realizacji standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem stanowi załącznik nr 4 do niniejszej procedury.
- Wykaz telefonów alarmowych oraz telefonów zaufania stanowi załącznik nr 5 do niniejszej procedury.
- Regulamin korzystania z urządzeń informatycznych stanowi załącznik nr 6 do niniejszej procedury.
-
Załącznik nr 1
„Karta zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego” do procedury „Standardy ochrony małoletnich”
Karta zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniemu
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej
Data i miejsce zgłoszenia
Imię i nazwisko dziecka którego dotyczy zgłoszenie
Opis zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego
(m.in. charakterystyka doznanej krzywdy,
okoliczności doznanej krzywdy, stopień
naruszenia prawa,
stopień zagrożenia bezpieczeństwa
małoletniego – w
obszarze zdrowia, życia, rozwoju)
Świadkowie zdarzenia
Wskazanie osoby do której przekazano informację
……………………………………………………….. …………………………………………….
(podpis osoby zgłaszającej zdarzenie) (miejscowość i data)
………………………………………………………. …………………………………………..
(podpis świadka zdarzenia) (miejscowość i data)
Zapoznałem/am się z treścią karty zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego:
………………………………………..……………………………………………….
(data i podpis kierownika Świetlicy Środowiskowej)
Załącznik nr 2
„Plan wsparcia małoletniego” do procedury „Standardy ochrony małoletnich”
Plan wsparcia małoletniego
Imię i nazwisko dziecka
Przyczyna interwencji
(forma krzywdzenia)
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia
Imiona i nazwiska członków zespołu
sporządzającego plan wsparcia małoletniego
Opis działań podjętych przez
zespół interwencyjny
(data i opis działania)
Spotkanie z rodzicami/opiekunami wychowanka
Świetlicy
(data i opis spotkania)
Formy i metody oraz okres wsparcia małoletniego w
ramach działalności
Świetlicy
Dane dotyczące interwencji
(nazwa organu do którego zgłoszono interwencję i data interwencji)
Ocena efektywności wsparcia udzielonego małoletniemu (informacje o wyniku zakończenia sprawy)
Załącznikiem do planu wsparcia małoletniego jest notatka służbowa opisująca sytuację dziecka oraz notatka służbowa z rozmowy z rodzicami oraz inne notatki służbowe czy dokumenty opracowane w związku z zaistniałą sytuacją.
Załącznik nr 3
Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z procedurą ochrony małoletnich
Tomaszów Lubelski dnia ………………………
OŚWIADCZENIE PRACOWNIKA O ZAPOZNANIU SIĘ Z PROCEDURĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ „KROKUS” W TOMASZOWIE LUBELSKIM
Ja,…………………………………………… oświadczam, że zapoznałam/em się ze „Standardami
ochrony małoletnich” w Świetlicy Środowiskowej „Krokus” w Tomaszowie Lubelskim wprowadzonymi
zarządzeniem nr 3/2024 kierownika Świetlicy Środowiskowej „Krokus”
w Tomaszowie Lubelskim z dnia 30 lipca 2024 roku.
………………………………………..
(podpis pracownika)
Załącznik nr 4
Ankieta monitorująca poziom realizacji standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem do procedury „Standardy ochrony małoletnich”
Ankieta monitorująca dla pracownika zatrudnionego w Świetlicy Środowiskowej
wypełniana jeden raz w roku kalendarzowym
Lp.
Pytanie
Odpowiedź
1.
Czy zna Pani/Pan Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Świetlicy Środowiskowej?
2.
Czy potrafi Pani/Pan rozpoznać symptomy krzywdzenia dzieci?
3.
Czy wie Pani/Pan jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?
4.
Czy zdarzyło się Pani/Panu zaobserwować naruszenie zasad zawartych w
„Standardach ochrony małoletnich” przez innego pracownika?
5.
Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 4 brzmi TAK, proszę podać jakie zasady zostały naruszone?
6.
Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 4 brzmi TAK, proszę podać jakie działania zostały podjęte przez Panią/Pana w tym zakresie?
7.
Jeżeli nie podjął Pani/Pan żadnego działania proszę wyjaśnić co było tego powodem?
8.
Czy uważa Pani/Pan, że treści zawarte w „Standardach ochrony małoletnich” są wystarczające?
9.
Czy ma Pani/Pan jakieś uwagi/ poprawki które warto zapisać w procedurze „Standardy ochrony małoletnich” proszę podać jakie?.
Załącznik nr 5
Wykaz telefonów alarmowych oraz telefonów zaufania
Wykaz instytucji pomocowych na terenie Tomaszowa Lubelskiego oraz wykaz telefonów alarmowych ogólnopolskich
Bezpłatna pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie oferowana jest przez:
1.Zespól Interdyscyplinarny d/s Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim
ul. Papieża Jana Pawła II 12
22-600 Tomaszów Lubelski
tel/fax 84 665 97 94 e-mail: zi@tomaszow-lubelski.pl
2.Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim
ul. Papieża Jana Pawła II 12
22-600 Tomaszów Lubelski
tel/fax 84 665 97 94 e-mail: mops@tomaszow-lubelski.pl
3.Komenda Powiatowa Policji
ul. Stefana Żeromskiego 4
22-600 Tomaszów Lubelski
tel. 84 664 82 10
fax 84 664 82 44 e-mail:komendantpptomaszowlubelski@lu.policja.gov.pl
4.Punkt Konsultacyjny
ul. Rynek 3
22-600 Tomaszów Lubelski
tel. 603 743 785
Dyżury w Punkcie Konsultacyjnym poniedziałek-piątek w godzinach: 11.00-14.00
5.Ośrodek Interwencji Kryzysowej
ul. Żwirki i Wigury 2
22-600 Tomaszów Lubelski
tel/fax 84 663 42 98 e-mail: oik.tomaszow@interia.pl
6.Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Lwowska 68
22-600 Tomaszów Lubelski
tel/fax 84 664 35 90, kom. 690 000 427 e-mail: pcpr-tomaszow@o2.pl
7. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800 12 00 02 (linia całodobowa bezpłatna).
W poniedziałki w godz. 18.00 – 22.00 można rozmawiać z konsultantem w języku angielskim, a we wtorki w godz. 18.00 – 22.00 w języku rosyjskim.
Dyżur prawny tel. (22) 666 28 50 (linia płatna, czynna w poniedziałek i wtorek w godzinach 17.00-21.00) oraz tel. 800 12 00 02 (linia bezpłatna, czynna w środę w godzinach 18.00 – 22.00 ) poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info.
8.Ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222 309 900.
Przez cała dobę można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Możliwe są konsultacje w językach obcych oraz w języku migowym.
9.Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej nr 800 120 226
(linia bezpłatna przy połączeniu z telefonów stacjonarnych, czynny w dni robocze w godzinach od 9.30 do 15.30, od 15.30 do 9.30 włączony jest automat).
10.Zgłaszanie nielegalnych treści: www.dyzurnet.pl; 801 615 005, numer alarmowy 112, policja 997.
11.Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży : 116 111; htps://116111.pl
12.Telefon dla rodziców w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100; https://800100100.pl/
13.Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Pod ten numer telefony mogą zadzwonić osoby, które nie wiedzą z kim porozmawiać, a coś bardzo ich martwi. Można tu zgłaszać takie sytuacje, które według zgłaszającego są niesprawiedliwe i z poczuciem, że ktoś zachował się nie tak jak powinien - np. złamał prawo. Telefon jest bezpłatny i jest czynny codziennie całodobowo.
Załącznik nr 6
Do „Standardów ochrony małoletnich”
w Placówce Wsparcia Dziennego
Świetlicy Środowiskowej „Krokus” w Tomaszowie Lubelskim
Regulamin korzystania z urządzeń informatycznych
w Świetlicy Środowiskowej „Krokus” w Tomaszowie Lubelskim
Regulamin korzystania z urządzeń informatycznych
§ 1.
1. Używanie urządzeń informatycznych (komputer stacjonarnym, laptop, tablet itp.) dozwolone jest tylko w obecności prowadzącego zajęcia wychowawcy/nauczyciela.
2. W trakcie użytkowania urządzeń informatycznych uczestnicy wykonują wyłącznie zadanie
zlecone przez wychowawcę/nauczyciela.
3. Wykorzystywanie urządzeń informatycznych do gier komputerowych jest dozwolone.
4. Obowiązkiem uczestnika jest dbanie o porządek i higienę na powierzonym stanowisku pracy oraz przestrzeganie przepisów BHP.
5. Bezwzględnie zabrania się podczas użytkowania urządzeń informatycznych jedzenia i picia.
6. Zasobami sprzętowymi i programowymi zarządza wychowawca/nauczyciel.
7. Na urządzeniach informatycznych nie wolno przechowywać plików o treści sprzecznej z ogólnie przyjętymi normami moralnymi.
8. Nie wolno tworzyć oraz eksperymentować z programami wirusowymi, niszczącymi zasoby
programowe i sprzętowe.
9. Zabrania się instalowania na urządzeniach informatycznych oprogramowania przyniesionego z zewnątrz.
10. Dostęp do Internetu można uzyskać jedynie za wyraźną zgodą wychowawcy/nauczyciela.
11. Zabrania się zmieniania stanowiska pracy oraz przemieszczania się po sali bez wyraźnej zgody wychowawcy/nauczyciela.
12. Zabronione jest obrażanie uczuć innych uczestników po przez wysyłanie niegrzecznych listów, wiadomości oraz zdjęć.
§ 2.
Czynności do wykonania przed rozpoczęciem użytkowania urządzeń informatycznych.
1. Przed przystąpieniem do pracy, uczestnik zobowiązany jest sprawdzić sprawność sprzętu, na którym zamierza pracować. O zauważonych usterkach należy bezzwłocznie poinformować
wychowawcę/nauczyciela prowadzącego zajęcia.
2. Dostosować stanowisko pracy do swoich potrzeb (wyregulować/ustawić krzesło i nachylenie
monitora).
3. Przy dużym nasłonecznieniu sali, uczestnicy wyznaczeni przez wychowawcę/nauczyciela
powinni opuścić rolety.
§ 3.
Czynności do wykonania po zakończeniu użytkowania urządzeń informatycznych.
1. Po zakończeniu pracy należy wylogować się ze wszelkich systemów/portali/poczty i uporządkować swoje stanowisko pracy.
2. Za wszelkie uszkodzenia wynikłe ze świadomego działania uczestnika odpowiedzialność
materialną ponoszą rodzice/opiekunowie prawni uczestnika.
§ 4.
Zasady bezpiecznego korzystania z sieci internetowej.
Z zasobów sieci internetowej korzystamy tylko za zgodą i pod opieką wychowawcy/nauczyciela.
1. Nie ufaj osobom poznanym przez Internet. Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi.
2. Nie podawaj swoich danych: imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu klubu. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary.
3. Posługuj się nickiem. Nie używaj nicka, w którym podajesz datę urodzenia lub wiek np.: karolina2014 lub jacek12 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki.
4. Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół. Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie nie masz już nad nimi kontroli.
5. Powiedz dorosłemu, któremu ufasz, gdy coś w Internecie Cię zaniepokoi: jeśli ktoś przysłał Ci wulgarnego e-maila lub nęka Cię za pomocą komunikatora/platformy społecznościowej. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.
6. Bądź, ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w sieci. Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosłego lub przynajmniej kolegę lub koleżankę. Spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wróć do domu przed zmrokiem.
7. Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności. Wcale tak nie jest! Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele śladów. Gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Sam też staraj się nie naruszać czyichś praw!
8. Dbaj o swoje hasła jak o największą tajemnicę.
Załącznik nr 1
„Karta zdarzenia zagrażającemu dobru małoletniego” do procedury „Standardy ochrony małoletnich”